District Notes
NORTH EAST

Ships: 1914-18 and 1939-45: List K
This is a list of shipping and the men from the north-east who sailed in these vessels during both 1914-18 and 1939-45.
This list is far from complete, it is not being done systematically, and will continually grow as more information is discovered.
It will contain errors, for which apologies are made now.
The Royal Naval Battalions are not included.
This is a list of shipping and the men from the north-east who sailed in these vessels during both 1914-18 and 1939-45.
This list is far from complete, it is not being done systematically, and will continually grow as more information is discovered.
It will contain errors, for which apologies are made now. Men served on different vessels.
The Royal Naval Battalions are not included.
If you wish to have anything adjusted or added, or if you have better knowledge and wish to help, please contact janet@newmp.org.uk.
--------------------------------------------------------------------------------------------
This list contains the name of the ship.
This is followed by the names in alphabetical order, the rank if known, when they died, and ends with the NEWMP reference to where the man is commemorated. The names highlighted mean that the person already has an "Every Name A Story" page to himself which can be added to as information becomes available.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KAFIRISTAN S.S.
1939-45;
Mason John James; Chief Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KALE H.M.S.
Haveron George William
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KAMOURASKA S.S.
1914-18;
Matthews Thomas H.; Apprentice; N.Shields N.34 48;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KANKAKEE S.S.
Wright Thomas;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KAPHREDA H.M.T.
1916;
Watkins Richard; Marine;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KAPRISTAN S.S.
1939;
Sandison William MacPherson; 3rd Engineer; S.Shields S86.036;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KARUMA S.S.
Ollett John Engledow; 2nd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KASHMIR H.M.S.
Dobson William
Smith John Meggison
Turnbull Victor; (Longbenton L25.10);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KEELUNG S.S.
Shotton John; 1st Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KELLY H.M.S.
Hatton James Barnard
Philipson William; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KELT H.M. Trawler
Weatherston Nichol
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KEMSUT S.S.O.
Andrews W.S.P.; Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KENDALL CASTLE S.S.
Moore George; 2nd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KENILWORTH S.S.
1914-18;
Wilson Thomas; Second Mate; N.Shields N34.48;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KENT H.M.S.
1915
Colwell E.; (Wallsend W7.09);
Lumsden Robert;
Robson Thomas; Stoker;
Stone W.B. (Wallsend W7.09);
Titheridge Arthur Charles
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KENT COUNTY H.M.D.
Ward James Robert;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KERRY RANGE S.S.
Johnson Reginald Cyril; Cadet;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KETHAILES H.M.S.
Clark George; Lieutenant;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KEYINGHAM M.F.A.
1914-18;
Anderson George; 4th Engineer; N.Shields N34.48;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KILDALE S.S.
1939-45;
Allan Wallace; 2nd Engineer Officer;
Horn David; Chief Officer;
Waring Joshua; First Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING ALFRED H.M.S.
Steer W.; 1914-18; S.Shields S86.004;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING ALFRED S.S.
1940;
McRae John Edward; S.Shields S86.036;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING EDWARD H.M. Trawler
1918
Coates William
Hardy G.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING EDWARD VII H.M.S.
1914-18
O’Brien M.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING GEORGE V H.M.S.
Anderson Thomas Onions
Knox Christopher
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING IDWAL S.S.
1939-45;
Carter Henry; Chief Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING LUD M.V.
1939-45;
Williamson W.T.; 3rd Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KING MALCOLM M.V.
1939-45;
Burdon John; Chief Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KINGSBURY S.S.
1943;
Wright, Francis Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KINGSDYKE S.S.
Fairley Joseph William; Cook;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KINGSTON CEYLONITE H.M. Trawler
Wharton Adam Albert
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KINROSS H.M.M.S. Mine Clearance.
1919;
Joyce Ralph
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KIRKLAND H.M. Trawler
Henderson J.G.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KIRKPOOL S.S.
1939-45;
Elliott Mathew H.;
Walker Cyril; Fourth Engineer Officer;
Young Harry; Steward;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KIRNWOOD S.S.
Dalglish James; 1941; S.Shields S86.036;
Hackett Roger Laurence
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KITE H.M.S.
Dobbs John Henry;
Hogarth Edmund William; Chief Petty Officer; 1944; Monkseaton M15.02;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KORANTON S.S.
1939-45;
Howard Charles Edward; Master;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KNITSLEY S.S.
1942;
Burnicle H.; Deckhand;
Camillen M.; Donkeyman;
Caney Albert Austin; 3rd Engineer Officer;
Downes G.; 2nd Mate;
French A.; Sailor;
Galea Edward
Ganchi S.; Fireman;
Jackson William Hardy; Chief Officer;
Lockeyer J.; 3rd Engineer;
McPhee D.; Able Seaman;
Parkin E.R.; 1st Engineer;
Powell S.R.; Cook/Steward;
Robinson F.; Captain;
Saliba V.; Fireman;
Stead F.R.; Able Seaman;
Tampin William
Taylor E.; Fireman;
Vickers T.; Deckhand;
Wilcox Y.E.; Boatswain;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KUT SANG S.S.
Wiseman Henry; Chief Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• KWASIND S.S.
Barnsley Elijah
--------------------------------------------------------------------------------------------