BLYTH, Harbour Commission's Headquarters.
BLYTH
HARBOUR COMMISSIONERS
ROLL OF HONOUR
Of the Employees of the Commissioners who answered the Call of
their King and Country during the Great War, 1914-1919
-----------------------------------------------------------
Left hand column
Staff
G.W. Dodds Captain Royal Engineers
J.P. Agnew Lieutenant Royal Air Force
J.E. Cullum L/Sergeant Northern Cyclist Brigade
G. Kinnear 2nd Writer Fleet P.M. Office, R.N. Depot, Crystal Palace
J. Young Lieutenant Royal Horse Artillery R.G.A.
Wm. Hopper Lieutenant Army Service Corps, Egyptian E. Force
W.C.F. Bates Gunner 122 Siege Battery, R.G.A.
T. Bell Corporal Anti-Aircraft Searchlight Section
Workmen
H. Brodie Captain Transport Battalion
G. Hill Private Northern Cyclist Brigade
A. Robson Corporal Royal Engineers
J. Lillie Private Northern Cyclist Brigade
W. Tweedy Corporal Royal Engineers
J. Godfrey Stoker Royal Naval Reserves
A. Coull Actg.2nd Torp.Man Do. H.M.S."Ophir"
W. Barton Leading Stoker Do. H.M.S. "Tyne"
M. Heslop Gunner 154th Siege Battery, R.G.A.
W. Brown Bombardier Royal Field Artillery
T. Godfrey Jr. Private Northumberland Fusiliers
T. Yarrow - H.M. Patrol
A. Sellars Private Northumberland Fusiliers
H. Hara Private Do Do
J. Fulbeck Private Do Do
J. Davis Private Do Do
J. Robson Private Do Do
T. Gibson Sergeant Do Do
A. Noble Petty Officer 1st Class H.M.S. "Belophron"
R. Crawford Signaller Royal Scots Guards
R. Bell Private 14th Northumberland Fusiliers
H. Tweedy Trooper Northumberland Hussars
A. Chapman - R.N.R. H.M. Minesweeper
R. Blenkinsop Private Durham Light Infantry
T. Turpin Sergeant 2nd Battalion East Yorks.
T. Martin Sergeant Northern Cyclist Brigade
J. Wilkins Gunner 186 M.G.Co, Machine Gun Corps.
C. Turpin Private Northern Cyclist Brigade
R. Brown Sapper Royal Engineers
H. Latimer Rifleman 20th Northern Battalion
W. Little Private Northumberland Fusiliers
xG. Quinn Private H.M. Marines
xJ. Clark Private Northumberland Fusiliers
C. Biggs Leading Stoker R.N.R. H.M.S. "Revenge"
J. Cutter Private Northumberland Fusiliers
W. Coull Seaman R.N.R. H.M.S. "Amethyst"
A. Straker Sapper Royal Engineers
W. Murray Private Northumberland Fusiliers
J. Murray Gunner R.G.A.
C. Fulthorpe Gunner 43rd Siege Battery, R.G.A.
W. Simpson - H.M. Army
B. Stafford Stoker R.N.R. Ship "Laburnum"
R. Dodds Chief Petty Officer H.M. Submarines
R. Nicholson Private 62nd Trench Mortar Battery, 12th N.F.
G. Henderson Stoker Royal Naval Reserves
J. Mitchell 2nd Class P.Officer Do H.M.S. "Seadown"
T. Bower Stoker Royal Naval Reserves H.M.S. "Centurion"
F. Bower Stoker Do H.M.S. "Astraea"
J. Stannard Stoker Do H.M.S. "Lord Nelson"
W. Worcester - H.M. Navy
xR. Reay Shipwright H.M.S. "Black Prince"
-----------------------------------------------------------
Right hand column
Staff
Wm. Dunn Private Machine Gun Corps, Italian E. Force
P. Grayson Lieutenant Royal Engineers
G.D. McGlashan Major Royal Engineers
J. Bowden Private North Staffords
J.M. Jewels? L/Corporal Durham Light Infantry
J. Hindmarsh Private Durham Light Infantry
W. Edgar Clerk Royal Air Force
Workmen
J. Johnson Private Northumberland Fusiliers
H. Hunter Private 2nd N.F. Garrison Battalion
J. Langley Deckhand R.N.R. H.M. Motor Launch 105
T. Charlton Sapper Royal Engineers
J. Nicholson Private Northumberland Fusiliers
R.O. Gaff Sapper Royal Engineers
W. Wilkinson Sapper 4/1 Royal Engineers North.Division
I. Henderson Leading Deckhand R.N.R. H.M. Motor Launch 102
W. Smith Sapper 4/1 Royal Engineers, North.Division
T. Nicholson Leading Seaman R.N.R. H.M.S. "Amplalite"
J. Tate Leading Seaman R.N.R. H.M.S. "A. Boyne"
R. Lansdale - H.M. Navy
R. Hogg - H.M. Navy
J. Carss Able Seaman H.M. Minesweepers
P. McLeod Private Northumberland Fusiliers
J. Bell Signaller Royal Garrison Artillery
W. Hedley Gunner Do Do
R. Harland 2nd Hand P.N.R. H.M.S. "Enterprise"
W. Biggs Chief Engineer R.N.R. H.M.S. "Enterprise"
J. Henderson 2nd Hand P.N.R. H.M.S. "Streaphon"
A. Fawcus Deckhand R.N.R.
A. Little Shipwright Grand Fleet, H.M.S. "Hindustan"
W. Wiggett Sapper 5th Army Service Corps
A. Hill Sapper Northern Royal Engineers
J. Dunn Sapper Royal Engineers
J. Boynes Sapper 231 Field Company Royal Engineers
E. Davison Sapper Royal Engineers
A. Liddell Deckhand R.N.R. H.M. Motor Launch 152
J. Delamotte Captain H.M. Transport
R. Carr Leading Stoker R.N.R. H.M.S. "Terrible"
W. Younger Stoker R.N.R. H.M. "Queen"
R. Redford Gunner Royal Garrison Artillery
F. Stafford A.B. H.M.S. "Cormorant"
xA. Bell Corporal Northumberland Fusiliers
J. Patience Corporal 16th Yorkshire Rifles, P of W Own.
T. Crawford Sapper Royal Engineers
J. Carmichael Private 36th Northumberland Fusiliers
R. Lee Private Northumberland Fusiliers
M. Lambert - H.M. Motor Launch
W. Willis Private Northumberland Fusiliers
F. Smith Private Coldstream Guards
G.M. Gibson Private Durham Light Infantry
J. Brome Private 1st Northumberland Fusiliers
Wm. Lillie Deckhand R.N.R. H.M. Minesweeper
J. Smalley Private Northumberland Fusiliers
G. Gibney Private Do Do
Wm. Fawcus Private Tank Corps
M. Sadd Sapper Inland and Water Transport
R. Fowler - Army
A. Hansen - H.M. Navy
x Killed in action.
NamesB42.03