Sunderland Mariners
Lost At Sea
Index Of Names
Adams, Philip Scott, Greaser, S.S. Lackenby
Agar, Ronald George, Able Seaman, S.S. Royal Crown
Allan, Arthur, Second Officer, S.S. Deptford.
Allan, Wallace, Second Engineer Officer, S.S. Kildale
Allen, Arthur Cousins, Third Officer, S.S. Dayrose
Allen, William Henry, Second Engineer Officer, S.S. Tunisia
Allinson, George Frank, C/Engineer Officer, S.S. Lackenby
Allison, Joseph, Cabin Boy, S.S. Empire Bison
Amiss, Charles Leslie, 2nd Eng. Officer, M.V. Narragansett
Anderson, Andrew Dalrymple, Boatswain, S.S. Stangarth
Anderson, Arthur James, Chief Officer, S.S. Roxby
Anderson, George Frederick, C/Engineer, S.S. Belvedere
Anderson, James Henry, C/Engineer, S.S. Zurichmoor
Anderson, Thomas Henry S., 1st Officer, S.S. Sheaf Mount
Anderson, Wallace, Able Seaman, S.S. Royal Crown
Armstrong, Joseph, Fireman/Trim. S.S. Empire Dryden
Archer, William, Fireman, H.M.S. Registan
Atkin, John Robert, 4th Engineer, S.S. Rio Azul
Atkinson, Frances Devitt, Fireman/ Trimmer, S.S. Harpalyce
Atkinson, Frederick Thomas, 3rd Engineer, S.S. Sabor
Atkinson, George William, Galley Boy, M.V. Fishpool
Atkinson, Herbert, Chief Engineer Officer, S.S. Thistlegarth
Atkinson, Joseph Horace, 3rd Engineer, S.S. St. Sunniva
Atkinson, Stanley, Cabin Boy, M.V. Fishpool
Atkinson, Thomas Proudlock, 2nd Officer, S.S. Glenlea
Baker, Robert Anthony, Steward, S.S. Waziristan
Ball, Harold M., Steward, S.S. Eastwood
Banks, John, Boy, S.S. Empire Gold
Beadnell, Robert, Apprentice, S.S. Empire Heath
Beck, Julius Christian, Fireman/Trimmer, S.S. Ashby
---------------------------------------------------------
Bell, Thomas, Chief Engineer Officer, M.V. Tricula
Bicker, Sidney, Able Seaman, S.S. Lambtonian
Birlison, Ralph, Second Engineer Officer, S.S. Marwarri
Boddington, Cyril Harold, Cook, S.S. Sourabaya
Boyack, Thomas B., Fifth Engineer Officer, M.V. Harpa
Brack, Norman, Cook Steward, S.S. Stronsa Firth
Broadley, Albert Edward, C/Engineer, S.S. Empire Light
Brown, David Webster, Master, O.B.E., S.S. Dagenham
Brown, George, Cook, M.V. British Liberty
Brown, Thomas Henry, 5th Engineer Officer, S.S. Virgilia
Buchanan, Stuart F., Donkeyman, S.S. Eaglescliffe Hall
Burdon, John, Chief Engineer Officer, M.V. King Malcolm
Burnham, Alfred, Chief Engineer Officer, S.S. Holystone
Byron, Ernest, Fireman & Trimmer, S.S. Garlinge
Cain, Cyril, Fireman, S.S. Thistlegarth
Cain, Cyril, Chief Cook, S.S. San Fabian
Caney, Albert Austin. 3rd Engineer Officer, S.S. Knitsley
Carnes, William Davie, 2nd Officer, S.S. Euphorbia
Carr, John, 3rd Engineer Officer, S.S. British Chancellor
Carter, Henry, Chief Engineer Officer, S.S. King Idwal
Carter, Oliver Elston, Lamp Trimmer, S.S. Almeda Star
Charlton, Joseph Polley, Steward, S.S. Heworth
Charlton, Thomas, 4th Eng. Officer, S.S. Anglo Peruvian
Cheal, William, Able Seaman, S.S. Tyneholme
Christiansen, John Christian, A.B., S.S. Norman Monarch
Clark, Anthony, Greaser, M.V. Athelcrest
Clark, Eric Alexander Doctor, A.B., S.S. Hartlebury
Clark, George, 4th Engineer Officer, S.S. Empire Lawrence
Clark, John, Second Officer, S.S. Box Hill
Clark, Robert Hodge, Chief Engineer Officer, S.S. Glenlea
Clarke, William John Albert, Carpenter, S.S. Zurichmoor
Cook, Albert E., Fireman & Trimmer, S.S. Queensbury
Cook, Harry Wilson, C/Eng. Officer, S.S. Ocean Crusader
Cook, Thomas, Third Officer, S.S. Ocean Crusader
---------------------------------------------------------
Coombs, Charles Calvert, 3rd Eng. Officer, S.S. Housatonic
Cooper, James Purse, Deck Boy, S.S. Homeside
Corbett, Henry, Third Engineer Officer, S.S. Harpathian
Crouch, George, 2nd Eng, Officer, M.V. British Courage
Curtis, John Redpath, Cook, S.S. North Britain
Dalby, Douglas Haig, Deck Hand, S.S. Empire Mersey
Daymond, William. Fireman And Trimmer, S.S. Garlinge
De Gruchy, Ralph Sydney, Master, S.S. Sheaf Mount
Denton, William Nesbitt, C/Engineer Officer, S.S. Sea Glory
Devine, Andrew, Sailor, S.S. Harpalyce
Dickson, James, First Engineer, S.S. Tynehome
Ditch, John, Fireman/Trimmer, S.S. Baron Blythswood
Dixon, Basil Renwick, Third Radio Officer, S.S. Waziristan
Dixon, Geoffrey, Able Seaman, S.S. Hartlebury
Dixon, John, Boatswain (Bosun), S.S. Empire Wave
Dixon, Thomas Cruickshanks, Deck Boy, S.S. Empire Wave
Docherty, Charles, Galley Boy, S.S. Empire Thunder
Dodds, Victor, Fifth Engineer Officer, S.S. Empire Heron
Donachie, Robert, Third Engineer Officer, S.S. Pacific
Donald, Raymond, 3rd Engineer, S.S. Empire Newcomen
Douglass, William, 2nd Engineer, M.V. Empire Dawn
Draper, Joseph Norman, 3rd Engineer, M.V. Beignon
Dugan; Edward, Third Engineer Officer, S.S. N.C. Monberg
Dunn, Robert, Chief Engineer Officer, S.S. Lanleegorse
Dunville, Edward, Second Engineer Officer, S.S. Creofield
Dury, Henri, Donkeyman, S.S. Harpalyce
Eagle, Arnold William, Apprentice, S.S. Warkworth
Echebarria, Manuel, Foreman, S.S. Assuan
Edgecombe, William, Chief Officer, S.S. Halo
Elliott, Arnold David, Sailor, S.S. Stanwold
Embleton, William, Master, S.S. Westbury
Farnie, Henry, Steward, S.S. Ullapool
Fenn, Ernest James, Chief Officer, O.B.E., S.S. Chulmleigh
Finkle, Norman, Chief Engineer Officer, S.S. Lunula
---------------------------------------------------------
Finkle, Charles Henry, 2nd Radio Officer, S.S. Empire Sky
Fisher, Lindsay Mathieson, Chief Officer, S.S. Empire Ghyll
Fleming, Leslie Wallace, Ord. Seaman, S.S. Empire Gilbert
Floyd, William, Able Seaman, S.S. Ilse
Forrest, Anthony Thomas, Fireman/Trimmer, S.S. Ashby
Forster, Lancelot E., 2nd Radio Officer, S.S. Empire Airman
Foster, Charles, Able Seaman, S.S. Thistlegarth
Fowle, John William Wright, C/Engineer, S.S. Dalewood
Frame, George A., Able Seaman, B.E.M., S.S. Fireglow
Gent, William Thomas, Fireman, S.S. Westbury
Gilbert, Owen F.H., Second Engineer Officer, S.S. Pitwines
Gill, John Henry, Able Seaman, S.S. Streonshalh
Gibson, Ernest, Able Seaman, S.S. Empire Dryden
Gibson, Ernest, Chief Engineer Officer, M.V. San Victorio
Gibson, James, 2nd Radio Officer, S.S. Empire Springbuck
Goodfellow, Harry, C/Engineer, M.V. Aldington Court
Graham, John Foster, Apprentice, M.V. Jedmoor
Graham, John George, Boatswain(Bosun), S.S. Camberwell
Green, John, Third Engineer Officer, S.S. Jersey City
Green, James, Second Engineer Officer, S.S. Samsip
Gregory, Frederick R., Fireman/Trimmer, S.S. Harpalyce
Gregory, Robert Donnison A., Greaser, S.S. Harpalyce
Gregson, Robert M.,2nd Engineer Officer, S.S. Fort Athabaska
Hall, Douglas Haig, 2nd Eng. Officer, S.S. Baron Kinnaird
Hall, George, Pilot, S.S. Balzac, Pilotage Authority
Halliday, Ernest Hay, Master, S.S. Leadgate
Halliday, James, O.B.E., C/Eng. Officer, S.S. Zouave
Hansen, Jens Christian, Able Seaman, S.S. Hartlebury
Harrison, Maurice, Cadet, S.S. Thistlegarth
Hellens, Henderson Miller, Trimmer, S.S. Zaan
Hellens, John Millar, Able Seaman, S.S. Eston
Helm, George M., C/Eng. Officer, S.S. British Emperor
Henderson, Walter G., Cook Steward, M.V. Williamstown
Heslop, John, Chief Engineer Officer, M.V. Narragansett
---------------------------------------------------------
Heslop, Joseph W., 3rd Engineer Officer, S.S.Scottish Chief
Hind, Herbert, Able Seaman, S.S. Effna
Hodgson, Thomas Webster, Steward, M.V. British Liberty
Hoffman, Frederick J., 3rd Engineer, S.S. Cyprian Prince
Hope, John, Carpenter, M.V. British Liberty
Hopper, John W.D., 2nd Engineer Officer, M.V. Cornish City
Hopper, Richard Henry, Donkeyman, S.S. Gasray
Horn, David, Chief Officer, S.S. Kildale
Howard, Charles Edward, Master, S.S. Koranton
Howard, Gordon, Electrician, S.S. Svend Foyn
Howie, Alexander, Third Officer, S.S. Euphorbia
Howliston, Ernest, 7th Engineer Officer, S.S. Inverlee
Hudson, Robert Burton, Second Officer, M.V. San Emiliano
Hughes, Edward, Chief Steward, S.S. British Viscount
Humble, Richard Cowell, Able Seaman, S.S. Norman Queen
Hume, William Howard, Second Officer, M.V. Chama
Hunnam, George, Chief Engineer Officer, S.S. Adams Beck
Huntley, William Henry, Greaser, M.V. Shelbrit 1
Hutchinson, Henry, Fireman/ Trimmer. S.S. Hartlebury
Hutchinson, George Race, Apprentice, S.S. Langleegorse
Irving, Claude H., Fireman/Trimmer, S.S. Queensbury
Inglis, George, Able Seaman, S.S. Ilse
Isherwood, James, Greaser, S.S. Empire Cloud
Jackson, William Hardy, Chief Officer, S.S. Knitsley
Jameson, Thomas, Steward, S.S. Joseph Swan
Johansson, John W.L., 3rd Engineer, S.S. Empire Tristram
Johnson, Dennis, Junior Engineer Officer, M.V. Northmoor
Johnson, William George, Donkeyman, S.S. Empire Dryden
Jones, Alfred, Second Engineer Officer, S.S. Spanker
Kinder, Thomas Hedley, Steward, S.S. Homeside
Kirby, William E., C/Engineer Officer, M.V. Glenmoor
Kirton, Edgar, Second Officer, S.S. Leadgate
Knowles, John, Chief Engineer Officer, S.S. Holmelea
Lawton, Herbert, O.B.E.,C/Engineer Officer, S.S. Riverton
---------------------------------------------------------
Lockey, Frederick Gray, Sailor, S.S. Ashmun J. Clough
Lonsdale, Harold Gordon, Deck Hand, S.S. Craster
Lonsdale, Richard G., C/Eng. Officer, S.S. Empire Heath
Lovell, Edgar Lindsey, Donkeyman, S.S. Ashmun J. Clough
Ludlow, Edgar R., 3rd Eng. Officer, M.V. Pacific Skipper
Lumsden, William G., Able Seaman, M.V. Derwent Hall
Lyall, William, Second Engineer Officer, S.S. Box Hill
Lynch, John, Fireman/Trimmer, S.S. Harpalyce
Lynch, Matthew, Fireman, S.S. Tynehome
Madden, Bernard, Chief Engineer, M.V. Ryal
Mahoney, Edward John, Second Officer, S.S. Avonwood
Mallen, Edward, Greaser, S.S. Hindpool
Mallin, Edward Gordon, Galley Boy, S.S. Hartlebury
Marsh, Cyril, C/Refrig. Engineer, M.V. Canadian Star
Mason, John James, Chief Engineer Officer, S.S. Kafiristan
Matthewson, Ralph, 2nd Eng. Officer, M.V. Silvercedar
Mellentin, Robert Charles, Second Officer, S.S. Rio Azul
Metcalf, Ernest Gordon, Apprentice, M.V. Silverbeech
Metcalf, George S., Second Engineer Officer, S.S. Chelsea
Metcalf, John Callum, Third Officer, S.S. Rowanbank
Metcalf, William, Apprentice, M.V. Diala
Milbanke, George, Master, S.S. Tia Juana
Milburn, Edward C., Able Seaman, S.S. Empire Thunder
Miller, Arthur Herbert, 3rd Engineer Officer, S.S. Holystone
Mitchell, Laurence Porter, Chief Officer, S.S. Eston
Mordey, John George, Carpenter, M.V. Fishpool
Morris Henry, Galley Boy, S.S. Essex Lance
McAllister, Kenneth, Third Radio Officer, S.S. Dayrose
McCall, John S., Junior Eng. Officer, M.V. Melbourne Star
McCree. Cyril, Fifth Engineer Officer, S.S. Turakina
McFarlane, Ninian Lyle, Junior Engineer, H.M.S. Registan
McMurrough, John R., 4th Eng. Officer, S.S. Coulmore
McNaughton, Adam, Chief Engineer Officer, S.S. Eastlea
McQue, Edward, Fourth Engineer Officer, S.S. Cree
---------------------------------------------------------
Nelson, Frederick M., C/Eng. Officer, S.S. Whitford Point
Newman, Thomas, Junior Engineer Officer, S.S. Napier Star
Newton, Peter Telford, 2nd Engineer Officer, S.S. Hertford
Nicol, Garth D.H., Third Engineer Officer, M.V. Neptunian
OFlaherty, Nicholas Patrick, Fireman, S.S. Lindisfarne
Ogilvie, William, Second Engineer Officer, S.S. Giralda
Oliver, Douglas, Second Officer, S.S. Gwynwood
Oliver, George William, Deck Hand, S.S. Stanwold
Owen, Thomas William, Fireman, S.S. Galacum
Pace, George Albert, Chief Engineer Officer, S.A. Dalveen
Palmer, Guy Mordey, 2nd Engineer Officer, S.S. Benlomond
Parkin, Carpenter James William , 8, H.M.S. Registan
Parkinson, David W.P., 4th Eng. Officer, S.S. Hartlebury
Peace, George Atkinson. Ord. Seaman, M.V. British Liberty
Percival, William Henry, Electrician, M.V. Melbourne Star
Petrie, Gordon, Fourth Engineer Officer, S.S. Effna
Pettersen, Charles A.H., 3rd Officer, S.S. Empire Engineer
Peverley, John, Fireman And Trimmer, S.S. Empire Hudson
Pickering, Francis Courtney, Able Seaman, S.S. Westburn
Piggford, Charles, Second Engineer Officer, S.S. Aelybryn
Pinkney, Cyril, Second Engineer Officer, S.S. Thistlegarth
Poole, John Thomas, Junior Engineer Officer, M.V. Jedmoor
Powley, Robert, Master, S.S. Empire Dryden
Price, Charles, Able Seaman, S.S. Harpalyce
Purvis, John, Chief Cook, M.V. San Cipriano
Ramshaw, Arthur E., C/Officer, S.S. Domingo De Larrinaga
Ranee, Leslie Mathshall, Cook, S.S. Taber Park
Ratcliffe, Luke Kelly, Fireman/Trimmer, S.S. Hartlebury
Reed, Charles Holloway, Chief Engineer Officer, S.S. Belcrest
Reed, John Thomas, Fireman 2, H.M.S. Rajputana
Reed, Robert, Able Seaman, S.S. Empire Thunder
Reynolds, John Joseph, 2nd Eng. Officer, S.S. Euphorbia
Richardson, Edward W., 2nd Engineer, S.S. Whitemantle
Richardson, Walton, Apprentice, S.S. White Crest
---------------------------------------------------------
Rigg, Albert Dobson, Third Engineer Officer, S.S. Rio Azul
Robertson, Charles E., Able Seaman, M.V. British Liberty
Robinson, Michael H., Fireman/Trimmer, S.S. Harpalyce
Robson, David, Junior Eng. Officer, M.V. Siamese Prince
Robson, George A., 3rd Eng. Officer, M.V. Siamese Prince
Robson, John George, 2nd Engineer Officer, S.S. Bradfyne
Robson, Nathaniel, Chief Engineer Officer, M.V. Bardistan
Rodenby, Stanley, Fourth Engineer Officer, S.S. Westpool
Rodenby, William R., Jun. Eng. Officer, S.S. Victoria City
Rolfe, George, Fourth Engineer Officer, S.S. River Afton
Rolfe, Joseph Munroe, Ordinary Seaman, S.S. Thistlegorm
Rose, Stephen, Second Engineer Officer, S.S. Empire Eve
Ross, Ernest W., 3rd Engineer Officer, M.V. Scottish Maiden
Routledge, Charles Ernest, Fireman, S.S. Thistlegarth
Rowell, Albert Edward, Steward, M.V. British Liberty
Rowntree, John, Chief Engineer Officer, M.V. Lucellum
Ryles, Walter, Chief Engineer Officer, S.S. Homeside
Sampson, John William, Able Seaman, S.S. Harpalyce
Sanderson, Alan, Steward, S.S. Inverness
Sanderson, Leslie A., Mess Room Boy, M.V. Athelcrest
Scaife, Thomas, Second Engineer Officer, S.S. Nirpura
Scholefield, William, C/Eng. Officer, S.S. Joseph Swan
Scott, William H., Able Seaman, S.S. Stanwold
Seery, Michael, Electrician, S.S. British Premier
Sellars, George W.S., Able Seaman, S.S. Empire Dryden
Shaw, David, Chief Engineer Officer, S.S. Fort Franklin
Shields, William, Donkeyman, S.S. Empire Gilbert
Simey, Edward George, 4th Eng. Officer, S.S. Empire Dew
Skinner, Richard, Boatswain, S.S. Stanbank
Smith, Arthur R., 3rd Officer (Supy.) S.S. British General
Smith, Harris T., Able Seaman, S.S. Empire Rosebery
Smith, Robert Morrison, Apprentice, S.S. Castlemoor
Smith, Walter, Second Officer, M.V. Harpagus
Smith, William Henry, 2nd Engineer Officer, M.V. Fishpool
---------------------------------------------------------
Smith, William John, Cabin Boy, S.S. Tredinnick
Sproates, James, Fireman And Trimmer, S.S. Hartlebury
Sproul, Richard John, Master, S.S. Empire Lake
Stafford, Frederick, Carpenter, S.S. Hartlebury
Stanger, Norman, Cabin Boy, Empire Thunder
Stephenson, John Charles, Able Seaman, S.S. Oxshott
Stoneman, Aubrey Robert, Boatswain, S.S. Harpalyce
Storey, John Watson, 2nd Engineer Officer, S.S. Garmula
Strutt, Robert, O.B.E., Master, S.S. Lea Grange
Stuart, James Smith, Master, M.V. Pacific President
Summers, Douglas Haig, Able Seaman, S.S. Stangarth
Tansey, Roger, Carpenter, M.V. Athelcrest
Taylor, Martin, Third Officer, S.S. White Crest
Taylor, Sydney Allison, Chief Officer, S.S. Tabaristan
Taylor, Samuel Herbert, Second Officer, M.V. Shelbrit I
Taylor, William, Third Officer, S.S. Empire Wave
Telford, Frederick, Fireman And Trimmer, S.S. Thistleglen
Thackray, James Mills, Chief Engineer Officer, S.S. Glynn
Thompson, Charles, Able Seaman, M.V. British Vigilance
Thompson, Charles F., Boatswain, M.V. British Vigilance
Thompson, William A., Chief Steward, M.V. Silverbeech
Thorne, Henry, Chief Engineer Officer, M.V. Silverpalm
Tilley, John Leonard, 2nd Engineer Officer, S.S. Holmelea
Tivnen, Joseph Patrick, Ordinary Seaman, S.S. Harpalyce
Todd, Lawrence, Chief Engineer Officer, M.V. Fishpool
Topcliff, John W., Fireman And Trimmer S.S. Harpalyce
Trett, Robert Thirlwell, Able Seaman, M.V. Empire Drum
Triggs, George, Third Engineer Officer, S.S. Box Hill
Trotter, Robert Lawson, Steward, S.S. Torchbearer
Trueman, John M., 3rd Engineer Officer, S.S. Waziristan
Turnbull, Robert, Chief Steward, S.S. Gurden Gates
Underwood, John George, Sailor, S.S. Stangarth
Walker, Cyril, Fourth Engineer Officer, S.S. Kirkpool
Ward, Herbert Ralph, Third Officer, M.V. Silveray
---------------------------------------------------------
Waring, Joshua, First Engineer, S.S. Kildale
Watson, Charles, Fireman And Trimmer, S.S. Harpalyce
Watson, John Woodrow, 2nd Engineer Officer, S.S. Tiberton
Watson, Michael Hooks, Chief Officer, S.S. Parkhill
Waugh, Joseph, Steward, S.S. Betty Hindley
Wells, Ernest Vivian, Fireman And Trimmer, S.S. Lackenby
Wells, Lancelot Ormston, Sailor, S.S. Hartlebury
White, Albert, Chief Engineer Officer, S.S. Empire Sky
White, George Henry, Fifth Engineer Officer, S.S. Harpalyce
White, William Albert, 2nd Eng. Officer, S.S. Indian Prince
Wilkie, Henry, Fireman/Trimmer, S.S. Baron Blythswood
Willey, Edward J.S., 2nd Engineer Officer, S.S. Cormount
Williams, Frederick, C/Engineer Officer, S.S. Horseferry
Williams, James Fox, Master, S.S. Heworth
Williamson, James Brown, C/Engineer, S.S. Ashworth
Williamson, W.T., 3rd Engineer Officer, M.V. King Lud:
Willis, Hector Rayment, Master, S.S. Empire Comet
Wilson, George Mckenzie, Engineer Officer, Ship Unknown
Wilson, Thomas Richard, Donkeyman, M.V. Athelcrest
Wilton, Thomas Kirby, C/Engineer Officer, S.S. Quickstep
Winters, Andrew Patrick, Able Seaman, S.S. Stangarth
Wright, Robert, Chef Engineer Officer, S.S. Harmala
Wrightson, Gilbert James, Third Officer, S.S. Penolver
Young, Harry, Steward, S.S. Kirkpool
Young, Sydney, First Mate, S.S. Empire Chaucer
Younger, William Henry, Carpenter, S.S. Empire Gilbert
Zammit, Raymond, Chief Steward, S.S. Empire Dryden
---------------------------------------------------------