District Notes
NORTH EAST

Ships: 1914-18 and 1939-45: List S
This is a list of shipping and the men from the north-east who sailed in these vessels during both 1914-18 and 1939-45.
This list is far from complete, it is not being done systematically, and will continually grow as more information is discovered.
It will contain errors, for which apologies are made now.
The Royal Naval Battalions are not included.
If you wish to have anything adjusted or added, please contact janet@newmp.org.uk.
--------------------------------------------------------------------------------------------
This list contains the name of the ship.
The names highlighted mean that the person already has an "Every Name A Story" page to himself which can be added to at any time.
--------------------------------------------------------------------------------------------
SABLE H.M.S.
1918;
Snowdon Arthur William
--------------------------------------------------------------------------------------------
SABOR S.S.
1939-45;
Atkinson Frederick Thomas; 3rd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAFEGUARD H.M.S.
Hardy W., Jnr.; E.R.A.; 1914-18; (S.Shields S86.004);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAGAMORE S.S.
Wilson Sam Worthington;
Lord Ernest Cummins;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAGILLA H.M.S.
Parker M. (Wallsend W7.09);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAGITTA H.M.S.
Holmes O.; Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAIMA S.S.
Thompson Johnson Cyril; 2nd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAINFOIN H.M.S.
1939-45
Harkin Leslie
--------------------------------------------------------------------------------------------
SALLION S.S.
Burrell James;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SALMON H.M.S.
Submarine;
1940;
Lavery William Martin
--------------------------------------------------------------------------------------------
SALPA H.M.S.
Andrews Ernest
--------------------------------------------------------------------------------------------
SALTA H.M.H.S.
Glaves John Edward;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SALTFLAT M.V.
Clements George
--------------------------------------------------------------------------------------------
SALVIA H.M.S.
1941
Smailes G.;
Stuart Joseph Victor
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAMBUR H.M.S.
Crombie Thomas Oliver
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAMSELBU S.S.
1945;
No loss of life;
Crew List Newcastle NUT136;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAMSIP S.S.
1939-45;
Green James; 2nd Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAMTUCKY S.S.
Harwood Geo. E.; Chief Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN ARCADIO M.V.
Barr James
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN CALISTO M.V.
1939;
Holmes Christopher John; (S.Shields S86.036);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN CIPRIANO M.V.
1939;
Purvis John; Chief Cook;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN DEMETRIO M.V.
1942;
Atkinson James
Emmerson George Howard
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN EMILIANO M.V.
1939-45;
Hudson Robert Burton; 2nd Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN FABIAN S.S.
1939-45;
Cain Cyril; Chief Cook;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN GERARDO S.S.
1942
Renton Leslie
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN ROBERTO S.S.
Clark Herbert
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN SILVESTRE Oil Transport
1914-18;
Royal Norman; Junior Engineer; (N.Shields N34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN VICTORIO M.V.
1939-45;
Gibson Ernest; Chief Engineer Officer;
Anderson Samuel Otto Pump man;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAN ZEFERINO S.S.
Fell Charles Francis Robert
--------------------------------------------------------------------------------------------
SANDA H.M. Yacht
1915
Brown David; Lieutenant;
Middleton Norman
--------------------------------------------------------------------------------------------
SANDERLING H.M.S.
Naval Base at Glasgow 1939-45
Richardson, G., http://www.newmp.org.uk/article.php?categoryid=99&articleid=1326&displayorder=103 --------------------------------------------------------------------------------------------
SANDHURST H.M.S.
McCann Frederick James
--------------------------------------------------------------------------------------------
SANTA AMALIA S.S.
Sunk 1917
Allan John William
Ridley John Cuthbert;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAON H.M.S.
Pyner Joseph Watson
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAPPER H.M. Trawler
Lardner Joseph Fishwick; Deck Hand;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAPPHIRE H.M.S.
Blair J.; Stoker;
Martin P.;
Scrowther Matt;
Seymour Alfred; Artificer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAPPHO H.M.S.
Turnbull R.; 1914-18; (S.Shields S86.004);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SARACEN H.M.S.
Brown Horace;
Elliott Roy Charlton;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SARAH ALICE H.M.T.
Thompson John William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SARALESS S.S.
Holmes Henry; Fireman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SATELLITE H.M.S.
Shore base at North Shields;
Beattie Peter
Binns George
Graham Alexander
Hedley J.J.
Henry John Robert
Hopkins J.H.; 1914-18; (S.Shields S86.004);
Morgan George Henry Coles; (Tynemouth T36.14)
Noble James
Pinkney T.;
Reddy. Nicholas Lumsden;
Stanes Arthur
Tillott Arthur Edward Howe; 2nd Engineer;
White William
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAVAGE H.M.S.
Carr William; Engine Room Artificer; (Benwell B86.19)
Ward Edward; Ordinary Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAXON S.S.
1918 Torpedoed;
Atkinson Nicholas; (Tynemouth T36.14);
English Frederick; Steward;
Mohtar Dick; Able Seaman;
Robinson Thomas Francis; 3rd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAXON BRITON S.S.
1917
Scott Henry
--------------------------------------------------------------------------------------------
SAXON PRINCE H.M.T.
Alderson John; Apprentice;
Lorimer Thomas;
Proffit Charles Marshall;
Rose George Albert;
Smailes George Oswell/Oswald;
Tomlinson Thomas James;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SCALARIA S.S.
1939-45
Waring John
--------------------------------------------------------------------------------------------
SCORPION H.M.S.
Convery James
--------------------------------------------------------------------------------------------
SCOTTISH AMERICAN S.S.
Scott James Armistice
--------------------------------------------------------------------------------------------
SCOTTISH CHIEF S.S.
1939-45;
Heslop Joseph W.; 3rd Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SCOTTISH MAIDEN M.V.
1939-45;
Ross Ernest W.; 3rd Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEA GLORY S.S.
1939-45;
Denton William Nesbitt; Chief Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEADOWN H.M.S.
Mitchell J.; 2nd Class Petty Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEAFLOWER H.M.S.
Rogerson John
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEAHORSE H.M. SUBMARINE
https://uboat.net/allies/warships/ship/3420.html
1939-45
Cockburn Alexander
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEDBURGH
Wright George A.E.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEDGEMOOR S.S.
1940;
Thompson James Hudson;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEDGEPOOL S.S.
1940;
Thompson James Hudson; (S.Shields S86.036);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SENATOR H.M.S.
Fleming Edward Egdell; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SENTINEL H.M.S.
Burnett Hutchinson;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SESAME H.M. RESCUE TUG
1944
Hodgson Eric
--------------------------------------------------------------------------------------------
SEVERN LEIGH S.S.
1940;
Lodge Stanley; (S.Shields S86.036);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHADWELL S.S.
Douthwaite John Thornton; 2nd Engineer;
Simpson Rowland
Jameson Thos. Woods Taylor
Williamson John William; 3rd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHANNON H.M.S.
Elridge R.;
Fordy W.;
Fletcher J.;
Lockyer A.
O'Keefe Michael; Stoker;
Pratt William Skinner; Stoker;
Waite W.N.; P.O.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHARK H.M.S.
1916
Brown James; Engine Room Artificer;
Donnell Ernest Tudor
Morris Albert Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHARPSHOOTER H.M.S.
1914-18;
Hurrell George; Surgeon Sub-Lieutenant; (N.Shields N34.46);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHEAF BLADE S.S.
Morrison G.; Master;
Day E.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHEAF CREST S.S.
1939
Banks Herbert Lumley
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHEAF CROWN S.S.
Bell J.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHEAF MEAD S.S.
Abdul F.;
Abdulla Ahmed
Abdulla Hassan
Ahmed M.;
Anderson M.V.;
Byrne Matthew Keyin
Capstick John George
Coble J.A.;
Devitt Phelim Joseph
Fenech James John Vincent
Hassein Saleh
Henderson George Craig
Jennet H.;
Jones John Horace
Kayed A.;
Kempster I.A.P.;
Kerr Peter; (S.Shields S86.036);
Mabrook Abdu Breman
Maughan John; (S.Shields S86.036);
McKay Andrew
Moorsla M.;
Morgan L.;
Moussa A.;
Nagi K.;
Naughton C.D.;
Nicholson John Kennedy; (S.Shields S86.036);
Scott D.;
Still Alexander Henderson
Tennant Henry; (S.Shields S86.036);
Thomas W.J.;
Wood Stephen
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHEAF MOUNT S.S.
1942;
Anderson Thomas H.S.
Andow Joseph Walter
Ashley Frederick Thomas
Bamborough Thos. Pickering.
Berry Albert Thompson
Brooks Thomas Ernest
Bunce Ronald
Cook Albert Edward
Cook T.W.L.;
De Gruchy R.S.; Master;
Hall George
Houston Ernest Pattinson
Laycock William
Major Raymond Bertram
Maxwell Joseph Stanley
McQuilland J.;
Nicholson I.;
Nicol D.;
Potter F.A.;
Smith F.G.;
Sparks A.A.;
Stafford H.;
Wainwright W.;
Webb F.H.M.;
Wheeler L.;
Wilkinson Norman
Williams K.J.;
Williams L.;
Wolf W.H.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHEBA H.M.S.
Coxon William Lusaina
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHELBRITT I M.V.
1940;
Huntley William Henry; Greaser;
Lamport Maurice; (S.Shields S86.036);
Taylor Samuel Herbert; 2nd Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHELBRITT II S.S.
1940;
Anderson Joseph
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHERA H.M.S.
Ford Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
SHIPCOTE S.S.
c1915;
Scott Ralph; 3rd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SIAMESE PRINCE M.V.
1941
Robson David
--------------------------------------------------------------------------------------------
SIBRA H.M.S. Minesweeper
Waddell W.; 1914-18; (S.Shields S86.004);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SIKH H.M.S.
1942
Branley Allen Glen
--------------------------------------------------------------------------------------------
SILVERAY M.V.
1939-45;
Ward Herbert Ralph; Third Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SILVERBEECH M.V.
1939-45;
Metcalf Ernest Gordon; Apprentice;
Thompson William A.; Chief Steward;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SILVERCEDAR M.V.
1939-45;
Matthewson Ralph; 2nd Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SILVERPALM M.V.
1939-45;
Thorne Henry; Chief Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SILVIO H.M.S.
Smith H.; Instructor Lieutenant;
Storey T.S.; Temp. Surgeon Sub Lieutenant; 1914-18; (Durham D47.151);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SIM H.M.S.
Armstrong Ernest William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SIMOON H.M.S.
Gowland William Robert;
Turner A.B.; Stoker;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SIR HUGH BELL H.M. Tug
Pallister John Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
SIRIUS H.M.S.
Seyburn David; Boy Telegraphist; (Benwell B86.19);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SITVEL H.M.S.
Burdon Edward F.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SJAELLAND S.S.
1914-18
MacPhee Alexander
--------------------------------------------------------------------------------------------
SLINGER H.M.S.
1939-45
Ure Frank Ernest
--------------------------------------------------------------------------------------------
SNAPPER H.M. Submarine
1941
Watson James
--------------------------------------------------------------------------------------------
SNOWDON RANGE S.S.
1917
Bowman Fred. N.;
Bowman James Arthur
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOFIE S.S.
1918
Amestie C.;
Andrews Hubert Francis Burdett

Francis H.;
Harrington J.J.B.;
Lippeatt W.;
Martinez D.;
Mobile D.;
Soper P.;
Stevens O.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOMALI H.M.S.
Gibson Ronald
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOUDAN H.M. Hospital Ship
1914-18;
MacAllister Hugh; Marconi Wireless Operator; (N.Shields N.34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOURABAYA S.S.
1939-45;
Boddington Cyril Harold; Cook;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOUTHAMPTON H.M.S.
1941
Aiston Frank (1941)
Clementson Geoffrey; Stoker; (Hartlepool District Page);
Ecleson Arthur;
McLean Thomas Alfred
Shields W.; Stoker;
Wilkinson John
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOUTHBOROUGH S.S. (Sydney N.S.W.)
McKeon Andrew
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOUTHERN PRINCE H.M.S.
1941;
Wilson Matthew
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOUTHSEA H.M.S.
1941;
Barnes G.M.;
Gowen Robert Alfred William
Saunders Samuel John
--------------------------------------------------------------------------------------------
SOWWEL S.S.
1917
Anderson Ireland Alexander
Harrison Ernest Morland; Steward;
Holden Robert Nixon;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPANKER H.M.S.
1939-45;
Stephenson Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPANKER S.S.
1939-45;
Jones Alfred; 2nd Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPARROWHAWK H.M.S.
Barker William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPEEDWELL H.M.S.
1914-18
Craddock, Ernest
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPEEDY H.M.T.
1914-18;
Rischmiller Henry; Electrical Wireman; (N.Shields N34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPEETON H.M.T.
?1916;
Gummett Thomas Emmanuel
Norvell George Robert
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPENNYMOOR S.S.
1915;
Bracebridge James
Campbell J.G.
Dorf G.; Able Seaman;
Knott George
Young Hilton; Able Seaman; (S.Shields S86.30)
Woodward T.; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPEY BAY H.M.S.
Brown Reginald;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPHEROID H.M.T.
1914-18;
Porterfield Gilbert; (N.Shields N34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPHINX Mine Sweeper
Garthwaite John;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPIRAEA H.M.S.
Blyth Joseph;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SPLENDID, H.M. Submarine
Smith Leslie Stephen
--------------------------------------------------------------------------------------------
SQUID H.M.S.
Redford J.; Petty Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
St. BRIAC H.M.S.
Jennings William
--------------------------------------------------------------------------------------------
St. GEORGE H.M.S.
1914-18
Woodward Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
St. GEORGE H.M.S.
Shore training Establishment in 1939-45.
Curran Michael
Leach Charles;
Maddison George James
--------------------------------------------------------------------------------------------
St. ENOGAT S.S.
1944;
Todd, George Henry; Donkeyman
--------------------------------------------------------------------------------------------
St. MARGARET OF SCOTLAND H.M.S.
Cutler William
--------------------------------------------------------------------------------------------
St OLAF H.M.S.
1917;
Dobbing W.S.
Millican Albert Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
St SUNNIVA S.S.
1939-45;
Atkinson Joseph Horace; 3rd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
St VINCENT H.M.S.
Elders Harold B.; 2nd Writer;
McNaughton Arthur; Stoker;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STANBANK S.S.
1939-45;
Skinner Richard; Boatswain;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STANBURN S.S.
1940;
Aldred Leslie
Brown Robert C.
Connor John
Johnson Henry Davis
Donkin, Dennis John (Cullercoats)
Fowler. John (Byker)
Johnson Henry Davis (Preston cemetery)
Lewis; Captain;
Potts John
Powell, Norman (Gateshead)
Proctor Norman
Ridley, George (Gateshead)
--------------------------------------------------------------------------------------------
STANGARTH S.S.
1939-45;
Anderson Andrew Dalrymple; Boatswain;
Summers Douglas Haig; Able Seaman;
Underwood John George; Sailor;
Winters Andrew Patrick; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STANHOPE S.S.
Ashworth James Taylor
Middleton Thomas; Chief Engineer;
Morrell Arthur
Richardson John; Chief Officer;
Trenchard Eli; Steward;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STANLEY S.S.
Cummins Valentine; 2nd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STANWOLD S.S.
1939-45;
Elliott Arnold David; Sailor;
Oliver George William; Deck Hand;
Sanderson Randolf; 1941; (S.Shields S86.036);
Scott William Henry
Ternent George
--------------------------------------------------------------------------------------------
STAUNCH H.M.S.
Sharp William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STELLA CAPELLA H.M.T.
1942
Muter John Henry
--------------------------------------------------------------------------------------------
STEN S.S.
Beckwith Arthur Robert; 1st Engineer;
Dawson Benjamin; Master;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STEPHEN FURNESS H.M.S.
1917;
Brown John
Daley James
Redford Ralph; 1914-18; Blyth B42.13;
Reed, Cuthbert Reveley (Wallsend)
--------------------------------------------------------------------------------------------
STERLET H.M. Submarine
Sherrick John
--------------------------------------------------------------------------------------------
STEVENSTONE H.M.S.
1939-45;
Ritson Robert Graham
Watson John William
--------------------------------------------------------------------------------------------
STEWART BOYLE H.M.T.
Reddy Norman Lumsden
--------------------------------------------------------------------------------------------
STOBO CASTLE H.M. Tug
Connolly Joseph Patrick
--------------------------------------------------------------------------------------------
STONEHENGE H.M. Submarine
Hartland Joseph; Petty Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STONEPOOL S.S.
1941
Ross John Stevens
--------------------------------------------------------------------------------------------
STOUR H.M.S.
Gregg G.W.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STRATAGEM H.M. Submarine
Richardson John
--------------------------------------------------------------------------------------------
STRATHBORVE H.M.T.
1941;
Henderson Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
STRATHCONA S.S.
1917;
Clarke Robert Richard
Gifford Frank
Law James
--------------------------------------------------------------------------------------------
STREAPHON H.M.S.
Is this the correct spelling??
Henderson A.; 2nd Hand; 1914-18; Blyth B42.03
--------------------------------------------------------------------------------------------
STREONSHALH S.S.
1939-45;
Gill John Henry; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STRONGHOLD H.M.S.
Cotterill John Charles
--------------------------------------------------------------------------------------------
STRONSA FIRTH S.S.
1939-45;
Brack Norman; Cook Steward;
--------------------------------------------------------------------------------------------
STRONSAY H.M.S.
1918
Binns George
--------------------------------------------------------------------------------------------
STUART PRINCE S.S.
1917;
Charlton William Duncan
Williams James Frederick
--------------------------------------------------------------------------------------------
STUDENT H.M.T.
1914-18;
Wilkens Robert W.M.; 3rd Engineer; (N.Shields N34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
STURGEON H.M.S.
Wanless R.P.; Temp. Surgeon Sub Lieutenant; 1914-18; (Durham D47.151);
--------------------------------------------------------------------------------------------
STUTTGART S.M.S.
1914;
Millward Henry William
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUBMARINE D8
Haddock J.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUBMARINE C19 H.M
Head E.; Leading Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUBMARINE K H.M.S.
Lakey Daniel;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUDAN. 1ST Hospital Ship
Gray George Patullo; Petty Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUFFOLK H.M.S.
1939-1945;
Beeching Frederick Richard
Cox Frank Herbert
Hussey James;
Jackson R.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SULTON H.M.S.
Millar George
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUMMER ROSE H.M. Drifter.
Southern John
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUNNISIDE S.S.
1916
Strickland Samuel Robert
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUNFLOWER H.M.S.
Atkin J.W.; 1914-18; (S.Shields S86.004);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUNRAY S.S.
Strutt William; 2nd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUPERB H.M.S.
1914-18
Brotton John George; Stoker;
Davison Thomas
Graham John (alias McLoud); Stoker;
Ross F.; Burnhope B153.09;
Moore John; Artificer; Jarrow (J2.46)
--------------------------------------------------------------------------------------------
SURBISTAN S.S.
Frankland Herbert Knowles; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUSSEX H.M.S.
1939-45
Charlton Bryan;
Johnson John Easton
--------------------------------------------------------------------------------------------
SUTLEJ H.M.S.
Hardie Thomas; (South Shields S86.82);
--------------------------------------------------------------------------------------------
SVEND FOYN S.S.
1939-45;
Howard Gordon; Electrician;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SWAINBY S.S.
Greenfield W.; Cook;
Hastings Frank; Chief Engineer;
Henry J.G.; 3rd Mate;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SWALLOW H.M.S.
Cato Robert;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SWIFT H.M.S.
1914-18
Robson George
Laffey Thomas; Jarrow (J2.46)
Pattison John E.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SWIFT H.M.S.
1944
Bowett Alexander
--------------------------------------------------------------------------------------------
SWIRL S.S.
Allen Charles;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SYDNEY H.M.S.
Attwater Albert; Artificer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SYREN S.S.
Minto William; 3rd Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
SYRINGA H.M.S.
Harrison Edward Stephenson;
--------------------------------------------------------------------------------------------