This is a list of shipping and the men from the north-east who sailed in these vessels during both 1914-18 and 1939-45.
This list is far from complete, it is not being done systematically, and will continually grow as more information is discovered.
It will contain errors, for which apologies are made now.
The Royal Naval Battalions are not included.
If you wish to have anything adjusted or added, please contact janet@newmp.org.uk.
--------------------------------------------------------------------------------------------
This list contains the name of the ship.
The names highlighted mean that the person already has an "Every Name A Story" page to himself which can be added to at any time.
--------------------------------------------------------------------------------------------
LA NANTAISE H.M. Trawler
1945
Hay George Wellden
Allan Maurice Scott
--------------------------------------------------------------------------------------------
LABURNUM H.M.S.
Skipworth Percy; Fireman;
Stafford B.; Stoker; 1914-18; Blyth B42.03
--------------------------------------------------------------------------------------------
LACONIA H.M.S..
1917:
Barber A; (Wallsend W7.09);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LACONIA S.S.
1942:
Carr Leslie
May Frederick;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LACKENBY S.S.
Sunk 1943;
Adams Philip Scott
Allinson George Frank; Chief Engineer Officer; (Sunderland S140.159);
Errington, Jacob Brunton; Fireman; (Jarrow)
Flanagan, Daniel (Jarrow)
Fox, Robert; Able Seaman, (Jarrow)
Gray, James; Chief Steward; (South Shields)
Harvey, William John, Able Seaman (Jarrow)
Phipps, Archie, Able Seaman (Jarrow)
Wells Ernest Vivian
--------------------------------------------------------------------------------------------
LADY ANN S.S.
1917
Chater Frederick Arthur; Chief Officer;
Garrod Benjamin;
Gunn Walter William;
Henderson Francis;
Henderson James;
Moon Thomas
Noble Anthony;
Noble John;
Noble John; Fireman;
Roch John Alfred; Deck boy;
Sisley Albert John; Able Seaman and Lamps;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LADY CORY WRIGHT H.M.S.
1918
Chater, C.W., Sub.Lieut. ; (Sunderland S140.048 Part 8)
Forrest Joseph
McCarthy John William
Richardson Daniel; Lieutenant; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
LADY HELEN S.S.
1917;
Forster Edward
Roberts Edward John
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAFOREY H.M.S.
1944
Davison George Noel
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAGUNA BELLE H.M.S.
Pratt Edward William George
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAMBTONIAN S.S.
1939-45;
Bicker Sidney; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAMERTON H.M.S.
1939-45
Marshall Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAMPADA S.S.
Pazzal (Metcalf) Ralph Nathaniel
--------------------------------------------------------------------------------------------
LANCASTER H.M.S.
Crowe T.A.; Temporary Engineer Sub Lieutenant;
Waller A.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LANCASTRIA S.S.
1940 ;
Butcher Charles H.; Corporal;
Champley N.W.; Gunner;
Walker Keith Mensforth; 1940; S.Shields S86.036;
Watt Ernest A.; Private;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LANDRAIL H.M.S.
Mills Arthur Derek
--------------------------------------------------------------------------------------------
LANERCOST H.M.M.S.
Coates Christopher;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LANGLEEGORSE S.S.
1939-45;
Dunn Robert; Chief Engineer Officer;
Hutchinson George Race; Apprentice;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LANGLEY CASTLE S.S. Drifter
Normandale John
--------------------------------------------------------------------------------------------
LANKA H.M.S.
Tunney Norman
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAPWING H.M.S.
1945;
Askew Alan.
--------------------------------------------------------------------------------------------
LASSO H.M.S.
1939-45
Bell William McKenzie
--------------------------------------------------------------------------------------------
LATYMER S.S.
Reah Robert W.T.; 1940; (S.Shields S86.036);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAURENTIC H.M.S.
1917;
Elliott George Littleton
Halliday Rees
Summers John; (Gateshead G39.103);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAURENTIC H.M.S.
1940;
Robinson Sydney
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAURISTON H.M.S.
Daley James; Stoker;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAVERNOCK S.S.
Dumble George Henry; Master;
Morgan Fred;
Wayman Thomas Davie
--------------------------------------------------------------------------------------------
LAVEROCK S.S.
Jones E.R. (1942)
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEA GRANGE S.S.
1939-45;
Strutt Robert O.B.E.; Master;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEADGATE S.S.
1939-45;
Halliday Ernest Hay; Master;
Kirton Edgar; 2nd Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEIGH H.M.S.
1945
Ellison John
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEINSTER R.M.S.
1918;
McDermid, C.E., Sgt., 341st Field Amb.; (Darlington D46.067)
--------------------------------------------------------------------------------------------
LENA S.S.
Jackson Ernest; 1st Eng. ; (Sunderland S140.048 Part 8)
Neville William Henry
--------------------------------------------------------------------------------------------
LENNOX H.M.S.
1914-18;
Hurrell George; Surg. Sub-Lieut.; (N.Shields N34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LENNOX H.M.S.
1939-45;
Bell, Alan
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEONIDES H.M.S.
Murray William; Artificer; Jarrow (J2.46)
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEONION H.M.S.
McStravick John
--------------------------------------------------------------------------------------------
LETCHWORTH S.S.
1940
George Smith
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEVETARA H.M.S.
Bromley Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
LEVIATHAN H.M.S.
Carline John
Shipman G.;
Wilson W.G.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LIGHTNING H.M.S.
Pederson Lars; Engine Room Artificer 2nd Class;
Wilson, Harold; (South Shields S86.82);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LILAC H.M.S.
Mason J.; 1914-18; (S.Shields S86.004);
Nolan George Jobson
--------------------------------------------------------------------------------------------
LINDENHALL S.S.
Barnes Basil Henry; Boy;
Clark William; 4th Engineer;
Foster Kenneth;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LINDISFARNE S.S.
1939-45;
OFlaherty Nicholas Patrick; Fireman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LINWOOD S.S.
Hedley William; 1st Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LION H.M.S.
Charleton Alfred Stacey
Fagan, Patrick; Jarrow (J2.46)
Haggerty Peter
Muir William; Stoker; 1916; Hartlepool District Page;
Powe, James: Jarrow (J2.46)
White J.; 1914-18; Hebburn H93.40;
Wilson J.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LIVERPOOL H.M.S.
Brown Albert Victor
Callaghan Joseph
Copperthwaite William
Deignan James
Maguire Peter
Roberts Joseph;
Copperthwaite William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LIZARD H.M.S.
Barrow Richard
--------------------------------------------------------------------------------------------
LLANDOVERY CASTLE H.M.H.S.
Coulson Robert;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOCH ARD H.M. Trawler
Parkie, William; (Tynemouth T36.14)
Perrie /Pirie William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOCH DOON H.M.T.
1939
Seymour William
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOCH NAVER H.M.T.
Flinn Robert William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOCH RYAN S.S.
Reece Isaac; Hartlepool District Page;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOCUST H.M.S.
Brown Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
LODANER S.S.
1918;
Hunter John Lawrence
--------------------------------------------------------------------------------------------
LONADA S.S.
Nessworthy Matthew George.
Willing James Robinson
--------------------------------------------------------------------------------------------
LONCLARA S.S.
1917
Kennedy William John
Young William Robertson
--------------------------------------------------------------------------------------------
LONDON H.M.S.
Bennett J.;
Mitchell, Cecil, Seaman (Heaton Presbyterian Magazine)
Redford W.B.;
Smith H.; Instructor-Lieutenant; 1914-18; Durham D47.151;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LONDON BELLE H.M.P.M.S.
Taylor H.; Stoker;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LONGSET H.M.
Wilson John N.; Lieutenant;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOOKOUT H.M.S.
1939-45;
Thompson David
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORCA S.S.
1916;
Abbot Thomas Ralph
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORD CLIVE
1914-18;
Charles Allan; (N.Shields N34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORD HOWICK Steam Trawler
Boyle James Gilbert
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORD NELSON H.M.S.
Bird Stanley
Bramwell, John G.S.
Claxton Archibald Leadgate
Dykes Robert
Green M.;
Stannard J.; Stoker; 1914-18; Blyth B42.03
Tabbernor William George; Plumber Carpenters Crew;
Tate Harry;
Harrison Harry.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORD STAMP Trawler
Abigail Herbert George
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORD STEWART S.S.
Sunk by U-boat 16/09/1918
Moreno Miguel Delgado
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORD STONEHAVEN H.M. Trawler
1942
Thompson Leslie John
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORLE S.S.
Giblin James L.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LORNA DOONE H.M. Patrol Ship
Peel William
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOUIS H.M.S.
Duddin M.
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOUVAIN H.M.S.
1918;
Brinsdon Frank Francis
Dainty William
Metcalfe John Johnson; Ordinary Seaman;
Miller Henry; Stoker;
Trueman Thomas
Wood Robert Philip
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOWMOUNT S.S.
Callan James; Fireman;
Harrison Joseph; Steward;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LOYAL H.M.S.
1914-18
Thornton John
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUCELLUM M.V.
1939-45;
Rowntree John; Chief Engineer Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUCERNA S.S.
1914-18;
Reay George; (N.Shields N34.48);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUCIA H.M.S.
Hardy W.; E.R.A.; 1914-18; (S.Shields S86.004);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUCILINE S.S.
1917;
Johnson Benjamin
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUDGATE S.S.
1917;
Merrix John H.
Sheel William
Stephenson Arthur E.; 1st Mate;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUDLOW H.M.P.M.S.
Downs James William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUIS S.S.
Coulson Robert
Jeffries Frederick; 4th Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUNULA S.S.
1941;
Bewick John Cecil; 2nd Officer;
Burgon Joseph
Finkle Norman; Chief Engineer Officer;
Gallagher Joseph Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUPIN H.M.S.
Thompson John; (Burnhope B153.09);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUSITANIA S.S.
Morrice David; 6th Engineer;
Spendley David March; Waiter;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUSTROUS S.S.
La Frennais C.S.; Chief. Eng. Officer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LUX S.S.
Appleton Foster
--------------------------------------------------------------------------------------------
LYDIARD H.M.S.
Kirk T.H.; Surgeon Sub-Lieutenant; 1914-18; (Durham D47.151);
--------------------------------------------------------------------------------------------
LYNFIELD S.S.
Smart David;
--------------------------------------------------------------------------------------------
LYNX H.M.S.
Sunk 1915
Lowes John
Stephenson Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
LYSANDER II H.M.S.
1914-18
Darley John Barrett
--------------------------------------------------------------------------------------------