District Notes
NORTH EAST

Ships: 1914-18 and 1939-45: List C
This is a list of shipping and the men from the north-east who sailed in these vessels during both 1914-18 and 1939-45.
This list is far from complete, it is not being done systematically, and will continually grow as more information is discovered.
It will contain errors, for which apologies are made now.
The Royal Naval Battalions are not included.
If you wish to have anything adjusted or added, please contact janet@newmp.org.uk.
--------------------------------------------------------------------------------------------
This list contains the name of the ship.
This is followed by the names in alphabetical order, the rank if known, when they died, and ends with the NEWMP reference to where the man is commemorated. The names highlighted mean that the person already has an "Every Name A Story" page to himself which can be added to at any time.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• C.A. JACQUES S.S.
Pearson Frank;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CACHALOT H.M.S.
Cope Harold Stanley; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CADUCEUS S.S.
Norton Robert; 1939; (S.Shields S86.036)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAIRO H.M.S.
1939-45
Fairhurst M.E.; Stoker 1st Class; Blyth B42.04
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAIRNDHU S.S.
1917
Davison John Robert;
Mallaby Joseph Harry
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAIRNMONA, Transport
1918;
Crosthwaite Bertram; (N.Shields N34.48)
Crosthwaite Lewis; (N.Shields N34.48)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAIRNSTRATH S.S.
1917;
Bell Andrew
Clennett Arthur
Hopwood William Clare Arstall; First Officer;
Johnston John Harle; First Engineer;
Royle James Nathan David
Spencer William, Cook; (Sunderland S140.048 Part 8)
Tinn, James; Second Engineer;
Turner Roderick George Clunis
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAIRNVALONA S.S.
1914-18;
Crosthwaite Lewis; (N.Shields N34.48)
Matthews Stanley; Apprentice; (N.Shields N34.48)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAITHNESS S.S.
1917;
Armstrong, John
Bailes Stanley
Blakey William Oliver Richard.
Cunningham David
Dockwrey John Charles
French Kenneth Noel
Nelson James
Nicholson Laurence Stewart; Second Mate;
Ridland James Robert;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CALEDON H.M.S.
1916
Millmoor Arthur
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CALEDONIAN S.S.
Watson Thomas Thompson
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CALLIOPE H.M.S.
Shore base at Newcastle;
Brown John; (Benwell B86.19)
Clough Alexander; Ordinary Seaman; (Benwell B86.19)
Cox Percy Mark MBE
Davies John
Elliott F.; Numbertaker;
Fraser Peter
Goodings Abraham
Haigh James
Held Thomas; (Benwell B86.19)
Kidney Albert; Signalman; (Benwell B86.19)
Marks William;
McLeod Robert;
Reid Alexander; 2nd Engineer;
Rossiter Edward;
Rowell Fred; Engine Room Artificer; (Benwell B86.19)
Skipper Ernest;
Smith James William
Steele Frederick William
Stephenson John George
Turnbull James Luther; Chief Engineer;
Wareham Douglas
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CALLIOPE S.S.
1917;
White Frederick William
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CALPHURNIA Steam Trawler 1914
Mackie W.; 2nd Engineer; (Sunderland S140.048 Part 8)
Ridman R.L.; Cook; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAMBRIA S.S.
Archbold Cecil
Hutchinson Charles Gibson
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAMPANIA H.M.S.
1918
Heavisides Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAMPANIA II H.M. Drifter
Carey Alfred
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CANONESA S.S..
1940;
Purnell Tom
Sparke James; M.M. Engineer;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAPEL H.M.S.
1944
Yarham Walter
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAPITOL S.S..
Jorgenson J.J.M.; Able Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CARDIFF S.S.
1941;
Helm George; 1941; (S.Shields S86.036)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CARIBBEAN H.M.S.
Wright William Arthur
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CARNARVON H.M.S.
1914-18
Forster William
Parker J .;
Wilson Harold F.; Signalman; (Benwell B86.19)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CARNATION H.M.S.
1914-18;
McPherson Thomas; Sub-Lieut.; (N.Shields N34.48)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAMBERWELL S.S.
1939-45;
Graham John George; Boatswain; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAMELLIA S.S.
Crowther Charles Henry; Master;
Ellis James Percy
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CANADA H.M.S.
1917
Richardson J. ; (Tynemouth T36.14)
Taylor Fred.; Armoured Crew; (Benwell B86.19)
Wrightson H.; Stoker Petty Officer; (Darlington D46.067)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CANADIAN STAR M.V.
1939-45;
Marsh Cyril; Chief Refrigeration Engineer; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CANNING H.M.S.
Graham James;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CANONESA S.S.
Purnell Tom;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CANOPUS H.M.S.
1914-18;
Convery Sidney Francis; Able Seaman; (Benwell B86.19)
Cunningham James William; Ordinary Seaman; (Benwell B86.19)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CARBOSIN H.M.T.
Nickells, Charles Gledden
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CARMANIA H.M.S. Armed Liner
Edwards William; (Benwell B86.19)
Neate William John
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAROLINE H.M.S.
1914-18
Spokes Leander Robert
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAROLINE H.M.S.
1939-45
Dobson Thomas Edward
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CARPATHIA H.M.S.
Bulman James; (Benwell B86.19)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CASPIA S.S.
1942
Clark Phillip
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CASSIS S.S.
Crawford William Peacock
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CASTLEMOOR S.S.
1940;
Lisle Robert; Master: (Alnwick A11 53)
Smith Robert Morrison Full crew list NUT136;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CASTOR H.M. Light Cruiser
1914-18;
Allerton James
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CATO H.M.S.
Stennett Leslie
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CAVALIER H.M.S.
1939-45
Elliott, Fred.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CEDARWOOD S.S.
1916;
Bowles Ernest Lawrence Burwood
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CELTIC PRIDE S.S.
White William or Walton
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CENSOR H.M.S.
Welch William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CENTURION H.M.S.
1914-18
Bower T.; Stoker; (Blyth B42.03); Michaux J.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CERAMIC S.S.
1942
Embleton John Joseph
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHAKDINA H.M.S.
Batty Charles Cecil; 2nd Lieut.; 1941; (Monkseaton M15.02)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHALLENGER H.M.S.
Langford Mark
Robson T.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHAMA M.V.
1939-45;
Hume William Howard; 2nd Officer; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHAMPION H.M.S.
1914-18
Mudd H.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHAR H.M. Tug
1915;
Booth Edward
Booth William
Fergus Ralph; Mate;
Hastings M.; Deck hand;
Hatch W.; Fireman;
Hunter John E.; Fireman;
Nossiter George; Engineer / Artificer;
Whale J.P.; Master (Tugboat)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHARLES GOODANEW S.S.
1917
Eadington John William Clark
Farquharson George
Strom Lauritz
Wilson Matthew Henry
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHARLES PARSONS S.S.
1939-45
Ash Victor James Barrett
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHARON H.M.S.
Balls James W.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHARYBDIS H.M.S.
Jackson Joseph; Leading Seaman;;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHATHAM H.M.S.
Endean Albert; Electrician; (Benwell B86.19)
Mitchell George;
Taylor Richard; Engine Room Artificer; (Benwell B86.19)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHEERFUL H.M.S.
1917;
Macro Frederick James
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHELDALE S.S.
1940;
Thompson William Norman
Wood David Wallace;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHELSEA S.S.
1939-45;
Metcalf George S.; 2nd Engineer Officer; (Sunderland S140.159);
Wood William; 1940; (S.Shields S86.036)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHEVINGTON S.S.
Dixon Richard Albert
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHEVIOT RANGE S.S
Sunk by submarine 1918;
Anderson, James; Sailor; (Sunderland S140.048 Part 8) Blenkinsop, Tom, 3rd Eng. ; (Sunderland S140.048 Part 8)
Devine Adam
Fell James;
Manning Joseph William
Maunder Victor; Apprentince;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHINA, HOSPITAL SHIP
1918
Marshall, Herbert Myers, RNVR., Dental Surgeon; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHINESE PRINCE S.S.
Finch Wilma
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHITRAL H.M.S.
Hamilton Guy; Captain;
Stott Andrew Ward
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHRISTINA CRAIG H.M.D.
1918
Morrison John Day; Engineman; (Tynemouth T36.14)
Newham Bartholomew Patterson; Engineman ; (Tynemouth T36.14)
Young Andrew Carr; Deck hand;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHULMLEIGH S.S.
1939-45;
Fenn Ernest James O.B.E.; Chief Officer; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CHURTON S.S.
1915
Grieveson Charles; Chief Engineer; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CIRCE H.M.S.
Clark G.A.; Temporary Surgeon-Lieutenant;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF BATH S.S.
1942
Hay James William Esmond
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF BELFAST H.M.S.
1914-18
Reid William; Leading Seaman; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF BENARES S.S.
Gibbeson John Cecil Watson T.W.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF BRADFORD H.M.T.
Jull Joseph R.; 1914-18; (N.Shields N34.48)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF CAIRO S.S.
1939-45
McCall Thomas Dunlop
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF DUNDEE H.M.T.
1915
Clay Joseph; (Tynemouth T36.14)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF DURBAN H.M.S.
Nelson James
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF LONDON H.M.S.
1914-18;
Marshall Charles S.; Midshipman; (N.Shields N34.48)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CITY OF PARIS S.S.
1917
Mudd William Thomas; (Tynemouth T36.14)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLAN McNAUGHTON H.M.S.
1915;
Armin William; Gunner; 1915; (Hartlepool District Page)
Burlinson, Arthur, Sub.Lt. ; (Sunderland S140.048 Part 8)
Brown, Alfred Vincent; (Sunderland S140.048 Part 8)
Matthews Robert Ersham
Frederick George Parry Scott William
Whitfield Charles
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLAN MURRAY S.S.
1914-18
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLAN MURRAY S.S.
1939-45
Trobe James Claughan
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLAUDIA S.S.
Desborough Frederick; Fireman; 1916; (Hartlepool District Page)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLAVERLY S.S.
1917
Kent George Lloyd;
Schier Herman Carl
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLEARFIELD S.S.
1917;
Parkinson Frank
Shaw Archibald Auld;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLEO H.M.S.
Parker ; Signal boy; (Hartlepool District Page)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLEOPATRA H.M.S.
1939-45;
Cousins Cecil Robert
Johnston Ronald W.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLIFTON S.S.
Worley George DCM.; Captain; (Hartlepool District Page)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLIFTON HALL M.V.
1942;
Shearer Alex. Lloyd Percy
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLINTONIA S.S.
1915
Knox, William, 4th Eng. ; (Sunderland S140.048 Part 8)
Scott Walter John
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLIO H.M.S.
Parker George; Signaller;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLOVER BANK H.M. Drifter
1918;
Davison John
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLYDE BRAE S.S.
Gibson Robert; 2nd Mate; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CLYTHNESS H.M.S.
Jennings John
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COCHRANE H.M.S.
Shore base at Rosyth;
Crawford Patrick James
McPherson John
Richardson J.;
Shillinglaw D.;
Skillon D.;
Smith A.;
Storey Charles;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COCKATRICE H.M.S.
Bell, Robert; (South Shields S86.82)
Gardner Henry George
Robinson Arthur James; Stoker 1st Class;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COCKER H.M.S.
Jackson Robert James
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COGENT S.S.
Davison, Davidson, William; Captain; Interned Prisoners
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COLLENA H.M.S.
Lubbock Leonard
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COLLINGWOOD H.M.S.
Shore base.
Reynolds, Robert; (S.Shields S86.081, S86.082)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COLOSSUS H.M.S.
Parker John George;
Robins Walter;
Wood J.; Stoker; (Hartlepool District Page)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COLTMAN H.M. Trawler
O'Donnell Patrick; Deck Hand; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COLUMBIA H.M.S.
Dack R.; 1914-18; (South Shields S86.004; North Shields N34.30)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COMBE S.S.
1915;
Bruce William
David H.A.; Seaman;
Dicker J.; Able Seaman;
Edmonstone J.; 2nd Engineer;
Gowing W.; Donkeyman;
Jones C.L.; Seaman;
Keeley F.; Mess Steward;
Lawrence W.H.; Master;
Lewis W.H.A.; Boatswain;
Lincoln C.; Steward;
Matthews Thomas Robert
McDonald F.; Seaman;
McTaggart S.; Fireman;
Monaghan E.; Fireman & Trimmer;
Monaghan Sidney; Fireman;
Norfolk Arthur G.; Seaman;
Pennington A.; Fireman;
Shorter Sydney Smithers;
Steel Ernest; Ship’s Cook; (Sunderland S140.048 Part 8)
Swanson William; Seaman;
Walker F.W.; 2nd Engineer;
Walker Robert; 3rd Engineer;
Wharton J.; Seaman;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COMET H.M.S.
Agar William Charles
Dingle Hugh John; Surgeon Probationer.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COMMONWEALTH H.M.S.
Douglas Henry; Ordinary Seaman; (Benwell B86.19)
Swift George;
Walker Thomas;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COMORIN H.M.S.
1941
McLindon Joseph
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CONAGH S.S.
Davison William Brewis; Petty Officer; (Stockton S138.18a)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CONDOR H.M.S.
Cooper Henry
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CONDYLIS S.S.
Tate John Henry Kempster
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CONQUEROR H.M.S.
Alcock G.
Bell George;
Bird J.C.;
Fincken Luke;
Hall George A.; Stoker 1st Class; (Darlington D46.067)
Henderson William;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CONSORT H.M.S.
Murphy F.; 1914-18; (S.Shields S86.004; North Shields N34.30)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CONVOLVOLUS H.M.S.
Gall Wm.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COQUET MOUTH Dredger
1940
Brown James
English Robert Forster
Lockey Sydney
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COQUETTE H.M.S.
Bradley Sydney
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORABELLA S.S.
1943
Donaghy Wilfred
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORDELIA M.V.
1943
Eve James
Fawcett William
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORFU H.M.S.
Sibbald Thomas Alexander
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORGLEN H.M.S.
Price Alexander Joseph
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORMORANT H.M.S.
1914-18
Stafford F.; Able Seaman; (Blyth B42.03)
Wright, George A.E. (Whitley Bay W84.31)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORMOUNT S.S.
1939-45;
Willey Edward J.S.; 2nd Engineer Officer; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORNET H.M.S.
Dingle Hugh John; Surg. Prob.; (Egglescliffe E59.03)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORNFIELD S.S.
1914-18;
Swinney William S.; 2nd Engineer; (N.Shields N34.48)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORNFLOWER H.M.S.
Barker Gilbert William; Able Seaman; (Darlington D46.067)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORNISH CITY M.V.
1943
Hopper John W.D.; 2nd Engineer Officer; (Sunderland S140.159);
Mitchinson Charles William
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORNWALL H.M.S.
1914-18
Gillespie James;
Thompson, Peter (Whitley Bay W84.31)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORNWALLIS H.M.S.
Clark G.; 1914-18; (S.Shields S86.004; North Shields N34.30)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORONDA S.S.
1940;
Talboys Thomas; 1940; (S.Shields S86.036)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CORSHAM S.S.
Adamson William
Hutchinson Frederick Martin; 2nd Engineer; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COSSACK H.M.S.
1941;
Savory Eric
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COURAGEOUS H.M.S.
1939;
Carter Arthur; Stoker 1st Class;
James Albert
Tabley Robert; Stoker; (Hartlepool District Page)
Walton Wilson;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COULMORE S.S.
1939-45;
McMurrough John R.; 4th Engineer Officer; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COVE H.M.S.
Illing, George Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
• COWSLIP H.M.S.
1918
Cooper John George; Lieutenant; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRAGSIDE S.S.
1943;
de Smet Oscar J.
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRASTER S.S.
1939-45;
Lonsdale Harold Gordon; Deck Hand; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CREE S.S.
1939-45;
McQue Edward; Fourth Engineer Officer; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CREOFIELD S.S.
1940;
Calver Albert Edward
Dunville Edward; 2nd Engineer Officer; (Sunderland S140.159);
Matson George William; Bosun; 1940; (S.Shields S86.036);
Whitaker Sydney
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRESCENT H.M.S.
1914-18;
Armstrong Lawson
Bloomer John Henry
Clare Charles; ; Ordinary Seaman;
Meek John;
Vella A.R.; Engine Room Artificer; 1914-18; (S.Shields S86.004; North Shields N34.30)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRESSINGTON COURT S.S.
Davison Thomas
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRESSY H.M.S.
1915:
Clarke Frederick William; (Tynemouth T36.14)
Evans James
Hall Thomas A.; Armourer;
Henderson William Slater
Monks Frederick Richard; artificer engineer; (Tynemouth T36.14)
Murray Walter
Osborne Frederick; (Tynemouth T36.14)
Patrick James;
Renwick J.;
Suttie Henry (Harry) died 1914; (Tynemouth T36.14)
Tierney Thomas; Stoker;
Wake, William; survivor; (Sunderland S140.048 Part 8)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRICKET H.M.S.
Shore-based establishment of River Hamble.
Aubin Kenneth
Tait James; Able Seaman; (Sunderland)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRISPIN H.M.S.
1941
Leaske Jarvis Johnson Ridley
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CROCUS H.M.S.
Hanson A.; Temp. Surgeon Sub-Lieutenant
Wardle W.C.; Temp. Surgeon Sub-Lieutenant; 1914-18; (Durham D47.151);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CROMARTY M.H.S.
Barrett David Charles
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CROWN POINT S.S.
1917
Higginbotham George
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CRUSADER H.M.S.
Patterson James
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CULLIST M.H.S.
(formerly Westphalia) 1914
Cockburn John; Trimmer; (Tynemouth T36.14)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CULVER
Watson Gerald F.;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CUMBERLAND H.M.S.
1939-45
Cain James
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CURACOA H.M.S.
1942;
Bulman John Reginald
Chapman Percy; Able Seaman;
Chapple Robert Lincoln; 1942; (Hartlepool District Page)
Graham Colin (1940)
Hawthorne James; Leading Seaman;
Iveson Basil Thompson
Mann Frederick Henry
Marchant Sydney
McLean Thomas
Skidmore Stanley; Able Seaman;
Thomas Stanley Mather
Weatherstone John H.; (Gateshead G39.103);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CYCLOPS H.M.S.
1914-18
Broomfield John
Hodgson Frederick Alexander; Stoker; (Benwell B86.19)
Lee Michael;
Prowse, Anthony; (South Shields S86.82)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CYMBELINE S.S.
1917
Curtis D; (Blyth B42,13; Tynemouth T36.14)
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CYPRESS H.M. Trawler
Cook Thomas Alfred
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CYPRIAN PRINCE S.S.
1939-45;
Hoffman Frederick J.; 3rd Engineer; (Sunderland S140.159);
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CYRENE S.S. Oil Transport
Bissett William;
Moss Joseph; Chief Officer; (N.Shields N34.48)
Reid Alfred Henry;
Thwaites Joseph Nott;
--------------------------------------------------------------------------------------------
• CZARITZA H.M.S.
Anderson B.L.; Wireless Operator;
--------------------------------------------------------------------------------------------